Betonowe bloczki są obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych prefabrykatów budowlanych. Poniżej przedstawiamy ich właściwości i najczęstsze zastosowania.

Czym są betonowe bloczki?

Bloczki betonowe produkowane są z betonu, czyli mieszanki cementu, żwiru i piasku. Formuje się je w prostopadłościany. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii podczas ich produkcji, bloczki betonowe wykonane są precyzyjnie i powtarzalnie, co oznacza, że różnice wymiarów między nimi są minimalne. Warto wiedzieć, że betonowe bloczki są niedrogą opcją, ponieważ są tańsze niż cegły i lany beton.

Zalety i właściwości bloczków betonowych

Zaletą betonowych bloczków są ich doskonałe właściwości izolacyjne. Pod tym względem są podobne do drewna, ponieważ latem utrzymują przyjemny chłód, a zimą łatwo jest je ogrzać i jednocześnie nie tracą temperatury. Betonowe bloczki są niezwykle odporne na wysoką temperaturę, a nawet na ogień. Są wytrzymałe do tego stopnia, że w przypadku pożaru budynku wykonanego z tych bloczków, jego konstrukcja pozostanie nienaruszona. Bloczki z betonu są również gwarancją zapobiegania rozprzestrzeniania się ognia, co jest ważną kwestią pod względem bezpieczeństwa.

Zastosowanie bloczków betonowych

Bloczki betonowe są oczywiście najczęściej wykorzystywane w branży budowlanej, ponieważ przy większości projektów są podstawowym budulcem. Ze względu na ich wysoka wytrzymałość idealnie sprawdzą się jako fundamenty. Zastosowanie ich w ten sposób nie tylko gwarantuje trwała konstrukcje, ale również znacznie przyspiesza tempo pracy, ponieważ nie trzeba wykonywać wylewek betonowych i czekać aż się utwardzą. Poza fundamentami bloczki można wykorzystać jako budulec ścian nośnych i działowych. Z kolei w ogrodnictwie bloczki sprawdza się do budowy murków i małej architektury ogrodowej.