Każda budowa czy remont wymaga zastosowania odpowiedniej zaprawy. Występuje ich co najmniej kilka rodzajów, a różnią się nie tylko podstawowymi właściwościami, ale i zastosowaniem. Z naszego wpisu dowiesz się, czym charakteryzuje się zaprawa cementowa i do jakich celów jest wykorzystywana.

Zaprawa cementowa: krótka charakterystyka

Zaprawy cementowe to jedna z najpopularniejszych zapraw budowlanych. Stanowi mieszaninę piasku, wody i spoiwa — czyli cementu. Dawniej tego rodzaju zaprawę przygotowywano bezpośrednio na miejscu budowy, obecnie sporządzana jest z gotowej mieszanki o odpowiednich proporcjach. Zaprawa cementowa cechuje się bardzo dobrą wytrzymałością i trwałością. Pod tym względem wykazuje lepsze właściwości niż np. zaprawa cementowo-wapienna. Oprócz tego można ją wiązać w środowisku wilgotnym.

Do czego wykorzystywana jest zaprawa cementowa?

Zaprawa cementowa wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami wiążącymi i wytrzymałościowymi, dlatego też używana jest do większości prac realizowanych na etapie budowy domu w stanie surowym. Stosowana jest do wykonywania fundamentów, murowania ścian z cegły i pustaków. Sprawdzi się doskonale do wykonania ścian fundamentowych, murowanych z bloczków betonowych. Zaprawa cementowa stosowana jest do wyrównania powierzchni ścian fundamentowych przed ułożeniem izolacji przeciwwilgociowej. Dzięki temu zużywa się mniej emulsji bitumicznej, a izolację można ułożyć w sposób ciągły.

Bardzo dobrze sprawdza się do wykonywania różnego typu posadzek, które następnie wykończone są płytkami ceramicznymi, panelami czy deskami. W tym przypadku warto użyć zaprawy cementowej o konsystencji wilgotnej (półsuchej). Do takich zapraw dodaje się środki uplastyczniające i zbrojenie rozproszone z włókien polipropylenowych, które ułatwiają układanie wylewek i podnoszą ich odporność na zarysowania. Warto jednak podkreślić, że wylewek cementowych nie powinno układać się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, np. w garażach, piwnicach, a także na balkonach czy tarasach.

Pamiętaj też, aby zawsze wybierać zaprawę cementową dobrej jakości, pochodzącej od sprawdzonego producenta. Dlatego też zapraszamy do skorzystania z oferty naszej firmy.