Zaprawa cementowa jest niezbędna podczas prac budowlanych i remontowych. To podstawowy rodzaj spoiwa tworzącego trwałe połączenia elementów murowanych. Oprócz tego wpływa na ich zabezpieczenie elementów konstrukcyjnych przed bezpośrednim wpływem warunków atmosferycznych. W dalszej części naszego wpisu podpowiadamy, jak dobrać proporcje do przygotowania zaprawy cementowej o oczekiwanych właściwościach.

Przygotowanie zaprawy cementowej

Zaprawę cementową można przygotować na dwa sposoby. Pierwszy, zdecydowanie prostszy wymaga zakupu już gotowej, suchej zaprawy, która dostępna jest w workach. Na placu budowy czy w miejscu pracy wystarczy rozrobić mieszankę, mieszając z wodą w betoniarce. Dokładny stosunek wody do suchej zaprawy podany jest na opakowaniu produktu.

Nieco bardziej wymagające jest samodzielne przygotowanie zaprawy, chociaż osoby mające pewne doświadczenie w tym zakresie poradzą sobie z tym bez większego problemu. Trzeba jednak z dużą ostrożnością przestrzegać proporcji, gdyż w przeciwnym razie spoiwo nie będzie nadawać się do murowania.

Jakie proporcje zaprawy murarskiej cementowej?

Dobór odpowiednich proporcji zależy przede wszystkim od klasy zaprawy. Oto podstawowe zalecenia dotyczące proporcji zaprawy murarskiej cementowej.

  • Klasa zaprawy M5 wymaga zastosowania: 25 kg cementu, 176 kg piasku, 24-28 litrów wody. W ten sposób uzyskuje się 100 litrów gotowej zaprawy.
  • Klasa zaprawy M10 wymaga zastosowania: 25 kg cementu, 143 kg piasku, 20-24 litrów wody. W ten sposób uzyskuje się 85 litrów gotowej zaprawy.
  • Klasa zaprawy M15 wymaga zastosowania: 25 kg cementu, 107 kg piasku, 16-19 litrów wody. W ten sposób uzyskuje się 165 litrów gotowej zaprawy.

Bardzo ostrożnie trzeba postępować w przypadku przygotowywania zapraw z plastyfikatorami zamiast wapna, ponieważ bardzo trudno jest przygotować ją i uzyskać właściwości porównywalne do klasycznej zaprawy z wapnem. Podczas wyboru trzeba zwracać uwagę nie tylko na jej klasę, ale również skład, gdyż od tego w dużej mierze zależą przyczepność i czas wiązania.