Bloczki betonowe to coraz częściej wykorzystywana alternatywa dla cegieł czy pustaków. Powstają z różnych klas betonu (najczęściej B15, B20, B25), uzyskując właściwości adekwatne do potrzeb i wymagań, jakie mają spełniać. Możliwości ich zastosowania jest tak naprawdę wiele. W tym wpisie przedstawiamy kilka pomysłów na wykorzystanie bloczków betonowych, w tym standardowe i te mniej oczywiste.

Bloczki betonowe w pracach budowlanych

Bloczki betonowe przede wszystkim używane są podczas prac związanych z budową fundamentów i ścian fundamentowych. Nadają się do tego celu bardzo dobrze ze względu na swoje właściwości, takie m.in. wytrzymałość na zgniatanie i duże obciążenia. Należy przy tym dodać, że przy zastosowaniu bloczków betonowych na zewnątrz niezbędne jest użycie powłok ochronnych, dzięki czemu zyskują one odporność na mróz.

Występują w różnych wymiarach, jednak ich waga nie przekracza 30 kg, dzięki czemu prace budowlane z ich zastosowaniem przebiegają sprawnie. Po wykonaniu konstrukcji można ją od razu poddać izolacji, co jest sporą oszczędnością czasu.

Oprócz fundamentów z bloczków betonowych powstają także ściany piwnic, podmurówki, a także wszelkie inne konstrukcje, od których oczekuje się przede wszystkim wytrzymałości i optymalnej izolacyjności termicznej. Można je poddać obróbce mechanicznej, np. kształtowaniu piłą, co dodatkowo zwiększa zakres możliwości ich zastosowania.

Bloczki betonowe w ogrodzie

Bloczki betonowe z powodzeniem mogą być wykorzystane do budowy tzw. małej architektury. Powstają z nich różnorodne elementy, służące do stworzenia funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni publicznej czy przydomowej. Z bloczków można wykonać m.in. ogrodzenia o różnym charakterze użytkowym, garaże, ściany altan, murki wzmacniające, skarpy, ogrodzenia wiat śmietnikowych lub rowerowych, kwietniki itp.

Bloczki betonowe jako elementy dekoracyjne

Warto docenić nie tylko walory funkcjonalne bloczków betonowych, ale również ich uniwersalny wygląd. Dzięki temu mogą być wykorzystane także do przygotowania ciekawych elementów dekoracyjnych. Zamiast wydawać pieniądze na donice ogrodowe, można je zbudować właśnie z betonowych bloczków. Mogą być wykorzystane także jako podstawy ogrodowych siedzisk, ławeczek czy stołu.